Moje ulubione  zielone aplikacje

Moje ulubione zielone aplikacje

Dzięki aplikacjom zarządzamy czasem, komunikujemy się, uczymy języków, słuchamy muzyki czy śledzimy naszą aktywność sportową. A co jest szczególnie przydatne w zielonej branży dla architekta krajobrazu? Pokażę Wam kilka moich ulubionych aplikacji, z których korzystam.

 


PlantNet

Aplikacja na telefon, która pomaga nam w rozpoznawaniu roślin. Na podstawie zdjęcia liścia, kwiatu, owocu, kory lub ogólnego wyglądu następuje wyszukiwanie gatunku. 

 

Czasami wyniki są niejednoznaczne, dlatego warto traktować ją jako pomoc a nie klucz do oznaczania gatunków. Ja korzystałam z niej na wyjazdach zagranicznych, gdy spotykałam ciekawe rośliny na Korfu czy Sycylii.  

 

Link do aplikacji: PlantNet 

 


MapaDrzew

Dowiesz się z niej ile drzew rośnie w okolicy, jaką mają wysokość, objętość oraz szerokość korony. Zawiera informacje z całego terenu Polski a pomiary były wykonywane za pomocą teledetekcji. Mapa jest czytelna i przyjemnie się z niej korzysta

 

Link do aplikacji: https://aplikacja.mapadrzew.com/

 


Bank Danych o Lasach

To aplikacja dla tych, którzy wybierają się do lasu i chcą dowiedzieć się więcej o danym terenie. Możemy zobaczyć ile lat mają drzewa w poszczególnych oddziałach oraz jaki jest w nich skład gatunkowy. Zawarte są też wskazówki dotyczące zaleceń gospodarczych ( np. czy jest przewidziana wycinka drzew).

Mamy dostępną mapę zagospodarowania turystycznego, zagrożenia pożarowego czy zbiorowisk roślinnych. Dzięki mapie turystycznej dowiemy się gdzie są zlokalizowane wiaty oraz miejsca do odpoczynku. Zdobędziemy też informację, gdzie można uprawiać bushcraft oraz survival. 

Wśród funkcjonalności jest udostępnianie lokalizacji innym, zapisywanie miejsc na przyszłość oraz rejestrowanie trasy, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do mobilnej wersji aplikacji: mBDL

 


Plantswapp

Ta aplikacja ma kilka funkcji, Znajdziemy w niej forum dla miłośników zieleni. Użytkownicy doradzają sobie w problemach z chorobami roślin czy pomysłami na zagospodarowanie. Jest też funkcja bazarku, gdzie można szukać roślin i się nimi wymieniać. Wyszukiwarka jest fajna, ponieważ działa na zasadzie mapki z pinezkami. Aplikacja bardziej dla miłośników roślin domowych. Chociaż jest kategoria roślin ogrodowych, to jest ich tam niewiele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do aplikacji: Plantswapp

 


Aplikacje pogodowe

Jedna z najbardziej istotnych spraw dla ogrodnika i projektanta, czyli pogoda! Kiedy planowany jest przymrozek? Ocieplać już rośliny czy jeszcze poczekać? Czy na pomiary na działce zabrać kalosze i przeciwdeszczowe palto? Tak... nasza branża jest uzależniona w znacznym stopniu od warunków pogodowych. W tej kategorii korzystam głównie z dwóch serwisów:

  1.  

  2. Windy

  3.  

Dostepna na stronie internetowej i w telefonie. Dość szczegółowa prognoza na kilka kolejnych dni. Temperatura, siła i kierunek wiatru, opady, ciśnienie oraz wysokość chmur to kilka z wielu informacji, które można odczytać po kliknieciu w opcję meteogramu. Dla bardziej dociekliwych jest też opcja porównaj, które pokazuje informacje z kilku źródeł. Takie dane można porównać i wyciągnąć wnioski odnośnie tego co nas czeka.

windy pogoda

  1.  

  2. Link do strony: https://www.windy.com/

  3.  

  4.  
  5. ICM Meteo

  6.  

Dla lubiących wykresy i analizowanie tak jak ja, polecam obserwowanie pogody na tym serwisie. Mają dobrą sprawdzalność. ICM Meteo informuje nas o pogodzie na 60h do przodu.

 

Link do strony: https://meteo.pl/

Dostępna też na urządzenia mobilne.

 


 

O autorze

Anna Szot

 

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Architektura krajobrazu.

Czynna projektantka od 2012r. Projekty wykonuję głównie na terenie woj. śląskiego.

 

 

 

 

Instagram

Media społecznościowe