Dęby rogalińskie
Kilkanaście km od Poznania znajduje się miejsce, które skupia wiele pomnikowych okazów dęba szypułkowego. Mowa o parku przylegającym do Pałacu Raczyńskich oraz rozległych łąkach w Dolinie Warty.
Park przypałacowy
Przed pałacem Raczyńskich zlokalizowany jest dziedziniec - obszerny, wybrukowany plac otoczony dwoma pawilonami obejmującymi go na jego bokach. Na głównej osi znajduje się trawnik dywanowy ze szpalerem drzew. Drogi wokół dziedzińca prowadziły kiedyś do pomieszczeń użytkowych - powozowni, stajni oraz mieszkań oficjalistów.
Park na tyłach pałacu to rokokowe założenie ze strzyżonymi kwaterami oraz figurami mitycznych bóstw.
Znajdziemy tutaj stożki z żywotnika, żywopłoty z grabu, lipy z uformowanymi koronami oraz przycięte trawniki.
Na końcu ogrodu mamy usypany kopiec zwany Parnasem. Kiedyś z niego można było podziwiać nadwarciańskie łęgi, obecnie widok jest zasłonięty przez duże drzewa.
Ogród krajobrazowo-sentymentalny
W dalszej części parku, kiedyś znajdował się obszar leśny, gdzie była trzymana zwierzyna łowna. Z czasem przekształcono go na ogród krajobrazowo-sentymentalny i tam właśnie znajdują się słynne dęby: Lech, Czech i Rus. Ich wiek szacuje się na ponad 700 lat!
Oto jak wyglądają:
Czech niestety nie dotrwał do dzisiejszych czasów. Na polanie możemy zobaczyć jak drzewo próchnieje i rozkłada się. Podobno umarł gdy rozpadła się Czechosłowacja.
Udając się dalej napotykamy kolejny pomnik przyrody - dęba Edwarda ale.... za ogrodzeniem dopiero dzieje się magia! Wychodzimy na łąki z rozległymi podmokłymi terenami wokół Warty, na których wypasają się owce. Starorzecza, łęgi, grądy i rozkładające się na nich drzewa to oaza dla zwierząt i roślin.
Rogalińska Dolina Warty robi niesamowite wrażenie. Jestem w stanie sobie wyobrazić mglisty poranek z ponuro wystającymi sylwetkami dębów. To miejsce, do którego warto wrócić i poznać je znacznie lepiej.
Na zwiedzanie parku przypałacowego można przeznaczyć ok. 2h spokojnego spaceru. Warto dodatkowo wejść do środka pałacu i zwiedzić wystawę.
Na spacer po łęgach rogalińskich warto przeznaczyć kilka godzin -są wytyczone szlaki. Ja niestety byłam tam tylko przejazdem, dlatego zabrakło mi czasu na poznanie lepiej tych terenów.
- Cena:
Bilet wstępu do parku jest bezpłatny.
Zwiedzanie pałacu płatne: CENNIK
- Lokalizacja:
Parking usytuowany jest wzdłuż głównej drogi lub na ul. Poznańskiej