Bosco Verticale - ogrody na mediolańskich wieżowcach

Bosco Verticale - ogrody na mediolańskich wieżowcach

Jeżeli planujecie odwiedzić Mediolan, przeznaczcie koniecznie czas na obejrzenie perełek architektury jakimi są wieżowce w dzielnicy Porta Nuova. Dzięki niezwykłemu projektowi w 2014 roku oddano do użytku budynki mieszkalne porośnięte drzewami,  Kompleks składa się z dwóch wieżowców - pierwszy ma 27 kondygnacji, drugi 19. Rośnie na nich ponad 900 drzew.

 

 

Tarasy i balkony budynków zostały przystosowane do obciążeń jakie stwarzają rośliny oraz substrat, w którym są posadzone. Układ był testowany w tunelu aerodynamicznym aby przewidzieć naprężenia z jakimi będzie musiała zmierzyć się konstrukcja. Przewidziany został system irygacyjny dla projektowanej zieleni z wykorzystaniem tzw. szarej wody pochodzącej z oczyszczonych ścieków z gospodarstw domowych. Takie założenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji i kontroli wzrostu drzew, także jeśli chodzi o ukierunkowanie w stronę słońca. Miedzy tarasami dostrzegalne były linki stalowe, na których prowadzone są drzewa.

 

 

 

Bosco Verticale zdecydowanie się wyróżnia spośród innych wieżowców. Projekt autorstwa Boeri Studio został wyróżniony w licznych konkursach. W 2014 dostał główną nagrode w  International Highrise Award. W tym samym roku znalazł się na drugim miejscu Emporis Skyscraper Award, W 2015 roku w Chicago otrzymał nagrodę najlepszego wieżowca przyznanego przez jury organizacji Council on Tall Buildings and Urban Habitat.

 


  1.  
  2. Lokalizacja:
  3.  

Po Mediolanie najłatwiej poruszać się metrem. Kupiliśmy bilet na 48h, który można wykorzystać również na autobusy i tramwaje. 

Do budynków Bosco Verticale dotrzemy metrem. Należy wysiąść na stacji Gioia (zielona linia) lub Isola (fioletowa linia). 

 

 

 

 

 

 

O autorze

Anna Szot

Hej! Witam na moim blogu.

Znajdziesz tutaj informacje o roślinach, inspiracje z podróży oraz praktyczne informacje przydatne w czasie budowania ogrodu. Projektując ogrody spotykam się z ciekawymi wyzwaniami, którymi będę się dzielić tu na blogu. W wolnym czasie zwiedzam różne zakątki Polski i Europy, gdzie lubię szukać inspiracji i ciekawych rozwiązań.

 

Instagram

Media społecznościowe