Villa Monastero nad jeziorem Como

Villa Monastero nad jeziorem Como

Jezioro Como to niezwykły zakątek Włoch, który przyciąga odwiedzających błękitną wodą, malowniczo położonymi miasteczkami oraz widokiem ośnieżonych szczytów. To wyjątkowo głębokie jezioro - dno znajduje się poniżej poziomu morza a linia brzegowa jest bardzo urozmaicona - przez co jest dłuższa niż w przypadku większych jezior we Włoszech. Urokliwych miejscowości nad Como jest wiele ale w dzisiejszym wpisie chciałam pokazać Wam niezwykły ogród w miejscowości Varenna.

 

 

Villa Monastero usytuowana jest nad taflą jeziora, to długi ale wąski kompleks. Początkowo był to klasztor cystersów, później przekształcono ją w prywatną rezydencję. Dużymi zasługami dla ogrodu przysłużył się przedsiębiorca z Lipska - Walter Kees. Powiększył on znacząco park - wprowadził wąskie tarasy oraz rzadkie gatunki roślin. W połowie XX w. posiadłość stała się własnością państwa. Miłośnikom roślin najbardziej spodoba się ogród botaniczny, w którym można oglądać rośliny sprowadzone z różnych zakątków świata.

 

 

Układ ogrodu został rozwiązany za pomocą tarasów nad brzegiem jeziora. Schodami lub pochyłymi ścieżkami poruszamy się pomiędzy poszczególnymi poziomami.

Dominującym gatunkiem są tutaj cyprysy oraz cedry. W zależności od pory roku, w której się wybierzemy, zobaczymy kwitnące i owocujące rośliny. Znajdziemy tutaj palmy afrykańskie i amerykańskie, juki, agawy, draceny, oleandry, cytrusy, wisterie, róże, jaśminy, zioła, paprocie i piwonie. Ilość roślin w tym ogrodzie botanicznym przekracza 900 gatunków.

 

 

Mapa ogrodu oraz informacje o roślinach są dostępne na stronie obiektu:   LINK

 

 

Pachnące i barwne rośliny przenikają się z rzeźbą i architekturą ogrodu tworząc efektowną scenografię. Skręcone kolumny oraz fontanna są wizytówką tego miejsca. Znajdują się tutaj również altany, rzeźby, studnie, kamienne balustrady oraz pergole.

 

 

Zwiedzając ogrody możemy wybrać się na kawę do budynku w pobliżu głównej fontanny.

 

 

Zwiedzanie Varenny to również estetyczne przeżycie. Możemy wybrać się tutaj na spacer wzdłuż promenady, zjeść obiad  w restauracji nad taflą jeziora lub wybrać się na rejs statkiem.

 

 


  1.  
  2.  
  3. Cena:

Bilet wstępu do ogrodu kosztuje 8e i można go kupić na miejscu.

Ogród + muzeum 10e


  1.  
  2. Lokalizacja:
  3.  

Do Varenny możemy dostać się samochodem lub pociągiem z Mediolanu. Nie pamiętam dokładnej kwoty za pociąg ale ceny były porównywalne do tych z Polski. Bilety kupiliśmy w automacie na dworcu. 

Wejście znajduje się w budynku muzeum:

 

 

 

O autorze

Anna Szot

Hej! Witam na moim blogu.

Znajdziesz tutaj informacje o roślinach, inspiracje z podróży oraz praktyczne informacje przydatne w czasie budowania ogrodu. Projektując ogrody spotykam się z ciekawymi wyzwaniami, którymi będę się dzielić tu na blogu. W wolnym czasie zwiedzam różne zakątki Polski i Europy, gdzie lubię szukać inspiracji i ciekawych rozwiązań.

 

Instagram

Media społecznościowe