Gdzie wybrać się na różaneczniki?

Gdzie wybrać się na różaneczniki?

Co roku jak zbliża się termin kwitnienia azalii i różaneczników, zastanawiam się gdzie najlepiej podziwiać te piękne kwiaty. Postanowiłam stworzyć post, w którym będę co roku aktualizować miejsca, które warto odwiedzić.

 

 1. Arboretum w Wojsławicach

 2.  

Z tego względu, że studia kończyłam na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, to miejsce będzie zawsze moim nr 1.

Ogród zlokalizowany jest w woj. dolnośląskim w Niemczy, 50km na południe od Wrocławia. Znajduje się tam m.in. Narodowa Kolekcja różaneczników rasy łużyckiej. 

 

Mapa arboretum:   LINK

 


 1.  
 2.  
 3. Cena:
 4.  
 5. Bilet wstępu kosztuje 25zł, ulgowy 15zł
 6.  

 1.  
 2. Lokalizacja:
 3.  

 

Park przy zamku w Mosznej

 

Co roku w terminie kwitnienia rododendronów, organizowana jest impreza - Muzyczne Święto kwitnących Azalii. Na pałacowym tarasie organizowane są plenerowe koncerty muzyki klasycznej. 

A wszystko to w takich okolicznościach przyrody:

 

 

 


 1.  
 2.  
 3. Cena:
 4.  
 5. Bilet wstępu na teren parku kosztuje 14zł, ulgowy 9zł
 6.  
 7. Ze zwiedzaniem komnat odpowiednio 33zł i 21zł
 8.  
 9. + opłata parkingowa za samochód
 10.  

 1.  
 2. Lokalizacja:

 

 

Ogród Botaniczny w Brynku

 

Ogród znajduje się ok. 10km od Tarnowskich Gór przy Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych. Różaneczniki zlokalizowane są głownie wokół zbiorników wodnych. Ja trafiłam na okres gdy kwitły głownie azalie a różaneczniki dopiero zaczynały swój popis :) Biorąc pod uwagę ich znaczne rozmiary, efekt w pełnym rozkwicie musi być wspaniały!

Uwielbiam ogród w Brynku - mimo ogólnego zaniedbania jest tutaj trochę ciekawych gatunków roślin. To najbliższe miejsce z Tarnowskich Gór o takich walorach. Można tu wyrwać się z miasta - brak tłumów,  śpiew ptaków i las dookoła :)

 

 


 1.  
 2.  
 3. Cena:
 4.  
 5. za darmo
 6.  

 1.  
 2. Lokalizacja:
 3.  
 4. Zauważyłam, że niektórzy nie mogą trafić do ogrodu. Za pałacem skręcamy w prawo a następnie w lewo ścieżką za budynkami szkoły dochodzimy do bramki wejściowej.
 5.  
 6.  

 

Dziewcza Wydma - Pomnik Przyrody Krzewy Różanecznika

 

Całkiem przypadkowo, wybierając się w Lasy Lublinieckie, trafiłam na informację, że w środku lasu znajduje się Pomnik Przyrody Krzewy Różanecznika.

Dość ciężko do niego trafić, Miejsce jest ukryte w lesie i prowadzi do niego maleńka ścieżka. Najłatwiej jest tam dotrzeć z leśnego parkingu w okolicy stawu Posmyk - idziemy w kierunku kapliczki świętego Huberta i w odpowiednim miejscu trzeba odbić w lewo.

 

 

Krzewy są ogrodzone siatką leśna. Ja trafiłam tam w okresie wczesnowiosennym więc nie miałam okazji podziwiać kwitnących rododendronów.

 

 


 1.  
 2.  
 3. Cena:
 4.  
 5. za darmo
 6.  
 7.  

 1.  
 2. Lokalizacja:
 3.  
 4.  

 

 

O autorze

Anna Szot

Hej! Witam na moim blogu.

Znajdziesz tutaj informacje o roślinach, inspiracje z podróży oraz praktyczne informacje przydatne w czasie budowania ogrodu. Projektując ogrody spotykam się z ciekawymi wyzwaniami, którymi będę się dzielić tu na blogu. W wolnym czasie zwiedzam różne zakątki Polski i Europy, gdzie lubię szukać inspiracji i ciekawych rozwiązań.

 

Instagram

Media społecznościowe