Ogród Pełen Lawendy

Ogród Pełen Lawendy

Zapraszam na wirtualny spacer po jednym z najpiękniejszych ogrodów w Polsce - lawendowej plantacji w Proszowicach pod Krakowem. To magiczne miejsce zachwyca swoim urokiem a jego aromatyczne kwiaty przyciągają setki turystów z całego kraju.

Lawenda to roślina, która pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, ale doskonale radzi sobie także w polskim klimacie. W okresie kwitnienia, czyli od końca czerwca do połowy lipca, plantacja zamienia się w fioletowe morze kwiatów, które pachną słodko i uspokajająco.

 

 

Pełnia kwitnienia lawendy to przełom czerwca i lipca. W Proszowicach posadzonych jest kilka odmian m.in. Hidcote Blue Strain oraz Munstead.  Ja trafiłam na końcówkę sezonu, dlatego część krzewów była już ścięta na suszenie. 

Warto zaznaczyć, że plantacja lawendy w Proszowicach to nie tylko piękne miejsce na spacer i relaks wśród natury, ale także doskonała sceneria do sesji zdjęciowych. Lawenda to roślina, która doskonale komponuje się z ludzką urodą, dlatego sesje fotograficzne wśród lawendowych pól cieszą się ogromną popularnością.

 

 

Ogród Pełen Lawendy to nie tylko tytułowe kwiaty - rosną tam też : miskanty, hortensje oraz liliowce. Na wejściu (przy drewnianych budkach) naszą uwagę zwrócił niebieski przegorzan. Wabi sporo owadów, to roślina miododajna :)

 

 

 

Ale lawenda to nie tylko piękna roślina, ale także wielofunkcyjny składnik w kosmetyce i kuchni. Jej kwiaty i olejki eteryczne znajdują zastosowanie w produkcji mydeł, perfum, kremów i balsamów. Lawendowy olejek eteryczny ma działanie uspokajające, pomaga w walce z bezsennością i stresem, a także działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

W kuchni lawenda to także bardzo popularny składnik, zwłaszcza we francuskiej kuchni. Można ją dodawać do wypieków, deserów, a nawet do dań mięsnych. Lawendowy miód to także przysmak, który warto spróbować.

Poza tym, na plantacji w Proszowicach można spróbować lawendowej lemoniady i lodów, które zachwycają smakiem i aromatem. Oprócz tego, można tam również kupić susz lawendowy oraz kosmetyki z lawendy, takie jak mydła, kremy i olejki.

Plantacja lawendy w Proszowicach to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić, aby zanurzyć się w aromatycznej atmosferze lawendy i poczuć się jak we Francji. Dlatego jeśli chcesz poczuć piękno i magię lawendowych ogrodów, koniecznie odwiedź Proszowice i zanurz się w fioletowym morzu kwiatów.

 


  1.  

Na zwiedzanie ogrodu można przeznaczyć ok. 2h spokojnego krzątania się i robienia zdjęć. 

  1. Cena:
  2.  

Bilet wstępu do ogrodu kosztuje 9zł

 


  1.  
  2. Lokalizacja:
  3.  

Najlepiej dotrzeć tam autem:

 

 

O autorze

Anna Szot

Hej! Witam na moim blogu.

Znajdziesz tutaj informacje o roślinach, inspiracje z podróży oraz praktyczne informacje przydatne w czasie budowania ogrodu. Projektując ogrody spotykam się z ciekawymi wyzwaniami, którymi będę się dzielić tu na blogu. W wolnym czasie zwiedzam różne zakątki Polski i Europy, gdzie lubię szukać inspiracji i ciekawych rozwiązań.

 

Instagram

Media społecznościowe